Klystýr - klyzma - vše co potřebujete vědět

tlusté střevo - klystýr
Klystýr alias klyzma

Slovo, které u nezasvěcených vytváří lehký odpor, na druhé straně u těch, kteří se zajímají o očistu organismu pojem velmi oblíbený.
Po mnoha dotazech na téma – „je klystýr zdravý?“ „jak ho provádět?“ „nezničí klystýr mikrofloru střeva?“ jsem se rozhodl vnést trochu světla do míst, kam slunce obvykle nesvítí.

Takže.



Co klystýr vlastně je?
Lidově řečeno výplach tlustého střeva pomocí irigátoru(klystýrky).

K čemu je klystýr dobrý?
Je to vlastně vnitřní sprcha. Vypláchnete zbytky jídel, které velmi často způsobují patologické změny střevní sliznice. Vyčistí zbytky nestrávené potravy a případné patogenní mikrorganismy.

Komu je určen?
Každému, kdo chce se chce zbavit nestrávených zbytků jídla a „omýt“ své tlusté střevo zevnitř.
Především lidem s určitými typy chorob(alergie, opakované infekce, rakovina, chronická zácpa, a řada dalších), stejně tak lidem, kteří vedou sedavé zaměstnání a jedí běžné denní porce(především tepelně upravené stravy).
Pro ty, kteří mají ve své stravě velké procento živočišných proteinů a tuků. Stejně jako pro lidi, kteří konzumují pekařské výrobky (chléb, pečivo, sladké pečivo), máslo, margaríny. Velmi důležitý je i pro ty, kteří pijí mléko(především homogenizované a pasterizované, UHT) a jedí mléčné výrobky(jogurty, zákysy, pudingy, apod.) Mléčný cukr totiž díky tomu, že není u většině lidí patřičně tráven, způsobuje v tlustém střevě dysbalanci bakterií. Je důvodem proč se v tlustém střevu množí řada patogenních bakterií.
Jednu z nejhorších situací v tlustém střevu způsobuje kombinace – pšenice-mléko-cukr…tedy jakýkoliv dezert.
Přichází-li toto střeva po běžném obědě typu maso-knedlík-cola, dostává mikrobiom tlustého střeva pořádně zabrat.

Co k němu potřebuji a kde klystýr seženu?
Půjdete-li do lékárny nebo do zdravotnických potřeb nechtějte klystýr(už jsem zažil svérázného lékárníka, který na to pravil: „stáhněte si kalhoty a předkloňte se), nýbrž Irigátor(neboli klystýrku) Seženete na internetu, např. zde.
Dále budete potřebovat vodu, sůl, intimní prostor, kde můžete nerušeně provést tento očistný rituál.
Může se také použít citronová šťáva, urina, glauberova sůl, kávový nálev, ale to už jsou jednotlivé metodiky klystýru, o nich později.

Není klystýr nepřirozený?
Otázka zní – je přirozené, co jíme? V případě, že se budete stravovat podle zásad přirozené lidské stravy a budete se pravidelně (denně) pohybovat rovnoměrně vůči přijaté stravě, tak není nutný.
Jíte-li však živočišné produkty, výrobky z mouky, cukr, tak bude velmi užitečný.

Jogíni používají dvě techniky – Šank prakšalána a jednu tajnou techniku(z důvodu utajení této techniky nepoužiji její konkrétní název – tak to tradice praví), kterou nazveme anuscuc.
Šankprakšálana je metodou, kdy člověk postupně pije slanou vodu a provádí specifické cviky, které pomůžou otevřít chlopně mezi žaludkem a dvanáctníkem. To způsobí, že slaná voda projde trávicí trubicí v celé délce(slaná voda se díky osmotickému tlaku nevstřebá střevní sliznicí).
Naproti tomu sedací technika anuscuc je založená na velmi dobrém vědomém ovládání svalů análních svěračů, svalů pánevního dna a svalů hlubokého stabilizačního systému. Jogíni dokážou na jedno „sezení“ v tůni pojmout naráz až 5 litrů vody.
Některé živočišné druhy také používají očištění střev pomocí vody.

Jaký je postup provedení klystýru?
Ideálně ihned po návštěvě toalety, kdy jsme vykonali velkou potřebu.
Nalačno.
Uvaříte 2 litry vody, kterou necháte vychladit na teplotu těla (měříme rukou nebo loktem). Přidáte polévkovou lžíci mořské soli.
Nalijeme do klystýrky.
Klystýrku zavěsíme do výše hlavy (jen tak docílíme správného tlaku vody).
Připravíme si olej do nádobky.
Klekneme si tak, abychom měli zadek nahoru. Ramena položíme na podložku. Nohy roztáhneme mírně od sebe. Několikrát prodýchneme a uvolníme břicho. Namažeme olejem pevnou část trubičky (cca 25cm - ano, bez problému se tam vejde:-)) a zároveň namažeme svůj anus(řitní otvor).
Odpustíme z hadičky vzduch. Pomalu vsuneme trubičku - nejprve se může dostavit dráždění svěračů, ale to několik vteřinách pomine(případně na moment přestaneme zasouvat, potažmo změnit mírně směr trubičky).
Jakmile je trubička alespoň 10cm hluboko, pustíme ventilkem vodu(v hadičce voda obvykle vystydne, takže první dávka může lehce zastudit). V případě, že jsme nalili vodu příliš teplou a pocítíme nepříjemný pocit, vodu zastavíme a počkáme příjemné teploty.
Dýcháme pomalu a hluboce, uvolňujeme bříško.
Stává se, že voda do střeva neproudí, protože trubička narazila na tuhé zbytky tráveniny (jednoduše se ucpala). V tomto případě stačí mírně vytáhnout a znovu zasunout hadičku.
Necháme v poloze zadek vzhůru, hlava a ramena na zemi, vodu proudit. Někdy se stane, že cítíme pocit plnosti předtím, než se veškerá voda vyprázdní do střeva. V takovém případě vodu zastavíme, dýcháme a vyčkáme. Je-li potřeba se vyprázdnit, jednoduše použijeme toaletu, nebo si lehneme na levý bok (voda se přemístí do hlubších etáží tlustého střeva).
Když pocítíme úlevu, můžeme pokračovat v aplikaci klystýru do vyčerpání celého zásobníku vody.

Při vyprazdňování dochází k trochu jinému pocitu, než při standardním vykonávání potřeby tím, že střevo obsahuje vodu, která stimuluje jiným způsobem nervová zakončení.
Není to nepříjemné – jen jiné (obvykle dost rychlé a důrazné).
Když pocítíme úlevu, můžeme pokračovat v aplikaci klystýru do vyčerpání celého zásobníku vody.
Po úplném vyčerpání vody si lehneme nejdřív na levý bok a poté dovolí-li nám to fyzický stav, tak můžeme vleže na zádech zvednout boky do výšky. Poté na chvíli na pravý bok. Tyto pohyby zajistí pomocí gravitace průchod vody v celé délce tlustého střeva.
Poté, co voda projde hlubšími částmi střeva, můžeme standardně vstát či sedět. Můžeme také rovnou použít toaletu a počkat dokud z nás zbytky tráveniny s vodou nevyjdou. Můžeme si pomocí silnějším stahem břišních svalů.
Poté je nutné minimálně 2 hodinky být poblíž toalety a mít ji rezervovanou pro sebe.

Může porušit střevní mikroflóru?
Spolu s kalem (nestrávenými zbytky) se pochopitelně z těla dostanou ven i bakterie, které pomáhají trávit zbytky potravin.
Nicméně nikdy nevypláchnete bakterie všechny a ony se velmi rády množí. Takže během 24 hodin se běžná střevní mikroflóra obnoví.
Jíme-li „špatně“ (mouka, cukr, maso), tak se rozvinou samozřejmě i bakterie, které prospěšné nejsou.

Mohou být nějaké kontraindikace?
Ano, zvýšené opatrnosti by měli dbát lidé s onemocněním tračníku – cysty, nádory, zánětlivá onemocnění. Nicméně právě při těchto nemocech je klystýr velice užitečný. Je potřeba jen dbát na neinvazivní provedení klystýru.
U běžného postupu se mohou vyskytnout lehce nepříjemné pocity – plnosti a potřeby na toaletu – Nic, co byste nedokázali prodýchat, popř. odezní při tom, když jde obsah ven.

Co můžu poté jíst
Před i po provedení klystýru (24hodin) jezte minimální množství živočišných tuků, zvolte raději lehká jídla a poloviční porce. Ideální zeleninový salát, rýži, ovoce. Pijte čistou vodu, popř. fresh zeleninové a ovocné šťávy (nikoliv „džusy“ z krabice).



Komentáře k článku
Notice: Use of undefined constant nadpis - assumed 'nadpis' in /var/www/clients/client1/web32/web/index.php on line 117
Klystýr - klyzma - vše co potřebujete vědět